Paralotniarstwo

Paralotniarstwo

Paralotniarstwo jest obok lotniarstwa jednym z najczęściej uprawianych sportów lotniczych. Jego popularność najwyższa jest w Europie, zwłaszcza we Francji, choć i w Polsce nie jest to „zaniedbana” dziedzina sportu. Paralotniarstwo podobnie jednak jak lotniarstwo można zaliczyć zarówno do rekreacji, jak i do sportu. Wszystko bowiem zależy od tego, w jaki sposób zajmujemy się paralotniarstwem.

Można zajmować się tym jako sportem, przestrzegając różnych zasad, rywalizując z innymi osobami, bijąc rekordy. Częściej jednak jest ono postrzegane jako forma rekreacji czy sportu rekreacyjnego. Wśród sportów ekstremalnych czy sportów lotniczych jest jedną z najpopularniejszych ich form. Zawdzięcza to z pewnością przede wszystkim poczuciu wolności jakiego doświadczyć może każdy, kto choć raz spróbuje polecieć na paralotni. Wielu z nas w końcu niejednokrotnie marzyło, czy nawet śniło o tym, żeby móc latać. Paralotnia oraz motolotnia dają nam tę możliwość przynajmniej w jakiejś części. Wspominam tutaj zarówno o paralotniarstwie jak i lotniarstwie, gdyż obie te dziedziny są bardzo często mylone przez ludzi. To jednak co je dzieli bardzo łatwo odróżnić może każdy, nawet największy laik. Lotniarstwo jest bowiem lataniem dzięki stelażowi na którym opięte są skrzydła lotni. Paralotnia natomiast jest formą płatu niepodpieranego żadnymi stelażami czy innymi usztywnieniami.

Utrzymuje się podobnie jak spadochron tylko dzięki powietrzu. Paralotniarstwo nie jest zbyt starym sportem czy formą rekreacji, gdyż jego początek datuje się na lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. W Polsce ta forma ekstremalnego spędzania wolnego czasu pojawiła się niewiele później, gdyż w latach osiemdziesiątych tego samego wieku. Nadal jednak daleko nam do Francji, w której jest zarejestrowanych aż około dwudziestu pięciu tysięcy paralotniarzy. W Polsce natomiast jeszcze cztery lata temu, w roku dwutysięcznym szóstym zarejestrowanych było „zaledwie” tysiąc dwieście sześćdziesiąt jeden osób z uprawnieniami do latania na paralotni.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Przejażdżki rowerowe Szalenie rozwinięta turystyka rowerowa sprawiła, iż rowerzystów w kraju mamy zatrzęsienie ! Rowery najróżniejszych typów przemierzają ulice i trasy rowerowe od Bałtyku do Tatr. Ceny bicykli zawierają się w olbrzymim przedziale. Zależy to od rodzaju sprzętu, producenta oraz ilości dodatków oferowanych przez sprzedającego. Istnieją również różnego rodzaju promocje i rabaty. Niektóre sezonowe, a…

    Read more
  • Endoproteza stawu kolanowego. Jednym z najbardziej złożonych połączeń organizmu ludzkiego jest staw kolanowy. Jest on narażony na różnego rodzaje kontuzje i schorzenia. Tego typu problemy dotykają nie tylko ludzi w starszym wieku lub aktywnych sportowców, ale również osoby młodsze. Wynika to z coraz bardziej biernego trybu życia. Często też są to ukryte wady, o których…

    Read more

Kategorie